Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Okres Edwardiański


[Rozmiar: 46217 bajtów]
Król Edward VII

Okres Edwardiański w Wielkiej Brytanii jest to okres formalnie przypadający na lata 1901-1910 za panowania Króla Edwarda VII syna królowej Wiktorii. Jest to idealne zakończenie epoki Wiktoriańskiej i czas trwania tego okresu jest przez wielu przedłużany aż do zatonięcia okrętu RMS Titanic w 1912 a nawet do rozpoczęcia II Wojny Światowej w 1914r. Era Edwardiańska jest też określana mianem Belle Epoque (piękna epoka) za sprawą wzrostu zainteresowania sztuką i kulturą. Postęp techniczny sprawiał, że życie stawało się łatwiejsze, a życie kulturalne również było w okresie rozkwitu. Powstał i rozwijał się kabaret, kino, a w sztuce panowała secesja i impresjonizm. Muzyka w Belle Epoque określana jest jako muzyka salonowa. Nie była to muzyka poważna lecz krótkie kawałki w akompaniamencie fortepianu, skrzypiec i fortepianu, etc. Socjalnie się wiele nie zmieniło choć kobiety zaczęły odczuwać większą swobodę. Uprawianie sportu przez kobiety spowodowało znaczne zmodyfikowanie gorsetu a suknie stały się smuklejsze. W tym czasie rosła też świadomość własnej siły klasy robotniczej. Powstawały w tym czasie liczne ruchy socjalistyczne i rewolucyjne. Ten okres rozkwitu, spokoju i prosperity został gwałtownie przerwany przez I wojnę światową.
[Rozmiar: 50776 bajtów]

Regencja

Termin "Regencji" obejmuje okres od 1811 do 1820 roku kiedy król Zjednoczonego Królestwa Grzegorz III nie mógł sprawować władzy z powodu choroby umysłowej a jego syn, później Grzegorz IV był tzw. regentem (osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków). Termin jest również przypisywany na lata 1800-1830, czas cechujący się charakterystyczną modą, polityką i kulturą. Czas regencji był przejściem pomiędzy okresem Georgiańskim a Wiktoriańskim. Taniec w epoce był powszechny a tańczyło się tańce dumne i wyniosłe jak np. menuet oraz w ostatnich latach nawet romantyczne tańce rozpowszechnione później w erze Wiktoriańskiej. Architektura kierowała się w stronę Neo-klasycznego stylu georgiańskiego z dodaniem lekkiej dozy elegancji. Tak więc budynki w tym stylu miały kolumny na froncie oraz łukowate okna. Termin stylu Regencji to także wnętrza czyli eleganckie meble oraz pionowo pasiaste tapety a także style odzieży: dla mężczyzn styl wytypowany przez Beau Brummella a dla kobiet Imperialne suknie bez talii.